For private For håndværkere
Få 3 tilbud Log ind
Håndværkerindekset fra 3byggetilbud.dk

← Håndværkerindekset

Håndværkerindekset
3. kvartal 2026

+24%

Flere håndværkeropgaverend i Q3 2025

Q3 2025

15.257 opgaver

opgaver

Q3 2026

18.976 opgaver

opgaver

Hvert kvartal indsamler vi data fra tusindvis af håndværkeropgaver.

I tredje kvartal 2026 blev der oprettet 18.976 håndværkeropgaver på 3byggetilbud.dk. Disse opgaver danner grundlaget for dette håndværkerindeks, som er det eneste sted i Danmark, hvor renoveringsmarkedet bliver kortlagt opgave for opgave. Tredje kvartal bød på en markant vækst i antallet af indsendte opgaver. Antallet af opgaver steg 24 procent sammenlignet med tredje kvartal sidste år og 1 procent sammenlignet med andet kvartal. Hele 14 af de 15 største brancher gik frem år til år. Samtidig steg efterspørgslen markant efter løsninger, der kan bidrage til et lavere energiforbrug, som varmepumper, isolering, nye vinduer og døre.

Kvartalet i 5 tal

Her er, hvad boligejerne fik lavet i juli, august og september 2026.

Formidlede opgaver

+1% vs. Q2 2026+24% vs. Q3 2025

Dyreste typiske opgave

324.000 kr. i median · 706 opgaver

Mest efterspurgte branche

1.162 opgaver · 6,1% af total

Gns. opgavepris

Ekskl. moms · høj-konfidens estimater

Bred fremgang

af de største brancher ligger over Q3 2025

Hvilke håndværkere efterspørges mest?

Hver dag formidles hundredvis af opgaver mellem danske boligejere og håndværkere via 3byggetilbud.dk. Her kan du se, hvilke fag boligejerne efterspurgte mest i tredje kvartal, og hvordan efterspørgslen har udviklet sig sammenlignet med samme kvartal sidste år. VVS-installatører modtog flest opgaver, mens brolæggere havde den største procentvise fremgang. Kloakmestre var den eneste af de 15 største brancher, der gik tilbage.

Sorteret efter flest opgaver i Q3 2026.

BrancheVolumenOpgaverUdvikling

Note: Tagentrepriser, vinduer og døre er opgjort som selvstændige kategorier og indgår ikke i tømrertallet.

Tre opgavetyper med markant stor efterspørgsel

Tre opgavetyper skiller sig særligt ud i tredje kvartal. Efterspørgslen efter luft-vand-varmepumper er mere end femdoblet på et år, mens markant flere boligejere også efterspørger udskiftning af vinduer og døre. Fælles for de tre er, at de ofte indgår i en energirenovering og bidrager til et lavere energiforbrug.

Sådan kom opgaverne ind

Selv om juli og august ofte er præget af ferie, holdt aktiviteten sig høj gennem hele tredje kvartal. Den travleste dag var mandag den 14. september med 348 nye opgaver. Generelt var mandag ugens travleste dag med 19 procent af alle opgaver.

Opgaver fordelt på måneder

2025 2026
Antal oprettede opgaver pr. måned i 3. kvartal 2026 sammenlignet med 3. kvartal 2025 Hvor mange opgaver boligejerne oprettede hver måned i kvartalet, sammenlignet med samme måneder sidste år. Alle tre måneder ligger over 2025, og september er kvartalets travleste måned med 7.175 opgaver, 33% flere end september sidste år.Juli+16% vs. 2025Juli: 5.087 opgaver i 2026, 4.400 i 2025August+23% vs. 2025August: 6.714 opgaver i 2026, 5.454 i 2025September+33% vs. 2025September: 7.175 opgaver i 2026, 5.403 i 2025

Hvem opretter opgaverne?

Mænd:59%Kvinder:41%

Baseret på estimeret demografi fra Google Analytics for de besøgende, der faktisk oprettede en opgave, og hvor køn er tilgængeligt. Tallene er retningsgivende, ikke selvrapporterede.

Travleste dag i perioden

14. september

Travleste dag i kvartalet, en mandag med 348 nye opgaver

Opgaver indsendt i arbejdstiden:

46%

af opgaverne oprettes på hverdage i arbejdstiden (8-16)

Travleste ugedag i perioden:

Mandag

Ugens travleste dag, 19% af alle opgaver oprettes mandag

Opgaver indsendt efter fyraften:

26%

oprettes om aftenen (18-24), renovering planlægges efter fyraften

Hvordan fordeler efterspørgslen sig i landet?

Efterspørgslen efter håndværkere varierer på tværs af landet. Region Hovedstaden stod for 39 procent af kvartalets opgaver. VVS-installatører toppede i Hovedstaden og på Sjælland, tømrerfirmaer i Syddanmark og malerfirmaer i Midt- og Nordjylland.

Interaktivt Danmarkskort med regionale opgavetal Vælg Hovedstaden, Syddanmark, Midtjylland, Sjælland eller Nordjylland for at se antal opgaver, andel og mest efterspurgte branche. 19% Syddanmark 18% Midtjylland 16% Sjælland 7% Nordjylland 39% Hovedstaden

Klik på kortet for at se regionens nøgletal. Kortet er forenklet til rapportbrug.

placeholder

Hvad koster det?

Prisestimaterne viser store forskelle på tværs af opgavetyperne. Badeværelsesrenovering havde den største prisstigning med 78 procent og nåede en estimeret medianpris på 234.000 kroner. Tagentrepriser var den dyreste opgavetype med en estimeret medianpris på 324.000 kroner.

Dyreste median

Tagentrepriser

324.000 kr. i Q3 2026

Største stigning

+78%

Badeværelsesrenovering vs. Q3 2025

Største fald

-24%

Varmepumpe luft-luft vs. Q3 2025

Kategori
Udvikling
Q3 2025
Q2 2026
Q3 2026
Vs. Q3 2025
El-installatører
21.000 kr.
18.500 kr.
21.500 kr.
+2%

Q3 2025: 21.000 kr. · Q2 2026: 18.500 kr.

VVS-installatører
24.500 kr.
17.000 kr.
22.500 kr.
-8%

Q3 2025: 24.500 kr. · Q2 2026: 17.000 kr.

Tømrerfirmaer
73.500 kr.
68.500 kr.
72.000 kr.
-2%

Q3 2025: 73.500 kr. · Q2 2026: 68.500 kr.

Malerfirmaer
33.000 kr.
41.500 kr.
42.000 kr.
+27%

Q3 2025: 33.000 kr. · Q2 2026: 41.500 kr.

Tagentrepriser
257.000 kr.
253.500 kr.
324.000 kr.
+26%

Q3 2025: 257.000 kr. · Q2 2026: 253.500 kr.

Badeværelsesrenovering
131.500 kr.
185.000 kr.
234.000 kr.
+78%

Q3 2025: 131.500 kr. · Q2 2026: 185.000 kr.

Gulvafslibning
28.000 kr.
25.000 kr.
24.000 kr.
-15%

Q3 2025: 28.000 kr. · Q2 2026: 25.000 kr.

Varmepumpe luft-luft
41.000 kr.
39.000 kr.
31.000 kr.
-24%

Q3 2025: 41.000 kr. · Q2 2026: 39.000 kr.

Varmepumpe luft-vand
165.000 kr.
145.000 kr.
155.000 kr.
-6%

Q3 2025: 165.000 kr. · Q2 2026: 145.000 kr.

Solcelleanlæg
167.500 kr.
167.500 kr.
144.000 kr.
-14%

Q3 2025: 167.500 kr. · Q2 2026: 167.500 kr.

Ladestander
19.000 kr.
16.000 kr.
17.000 kr.
-12%

Q3 2025: 19.000 kr. · Q2 2026: 16.000 kr.

Vinduesudskiftning
73.000 kr.
77.000 kr.
74.000 kr.
+1%

Q3 2025: 73.000 kr. · Q2 2026: 77.000 kr.

Anlægsgartnere
28.000 kr.
28.500 kr.
38.500 kr.
+38%

Q3 2025: 28.000 kr. · Q2 2026: 28.500 kr.

Murerfirmaer
51.500 kr.
65.000 kr.
52.000 kr.
+1%

Q3 2025: 51.500 kr. · Q2 2026: 65.000 kr.

Alle priser er medianer i DKK ekskl. moms, baseret på AI-genererede estimater med konfidens ≥ 60%. Medianer foretrækkes fremfor gennemsnit for at undgå at ekstreme projekter skævvrider billedet. Viste beløb er afrundet til nærmeste 500 kr; procentændringer beregnes fra de eksakte medianer.

Boligejerne gør klar til fyringssæsonen

Hvad driver den store efterspørgsel efter varmepumper, isolering, vinduer og døre i tredje kvartal?

Opgaver med varmepumper, jordvarme, isolering, vinduer og døre fylder mere i tredje kvartal. Tilsammen stod de seks kategorier for 1.164 opgaver mod 740 i samme kvartal sidste år. Det svarer til en stigning på 57 procent.

Den største fremgang ses inden for varmepumper og jordvarme, hvor antallet af opgaver steg fra 117 til 326. Særligt luft-vand-varmepumper skiller sig ud med 153 opgaver mod 29 året før – en stigning på 428 procent.

En mulig forklaring er Varmepumpepuljen, som genåbnede den 2. juli med 200 millioner kroner ekstra. Uroen i Mellemøsten sendte samtidig oliepriserne markant op gennem kvartalet. Historisk har høje priser på fossile brændsler øget interessen for varmepumper, og prisstigningerne kan derfor også have fået flere boligejere med oliefyr til at overveje alternativer. Opgavetallene kan dog ikke dokumentere en direkte sammenhæng.

Også vinduer og døre gik frem med henholdsvis 60 og 47 procent. Boligejerne kan få håndværkerfradrag for arbejdsløn til blandt andet varmepumper, jordvarme, isolering, vinduer og døre. Håndværkerfradraget kan dog ikke kombineres med støtte fra Varmepumpepuljen til det samme projekt.

Energirenoveringer (6 kategorier)

+57%

1.164 opgaver

Varmepumper og jordvarme

+179%

326 opgaver

Vinduer

+60%

453 opgaver

Døre

+47%

284 opgaver

Samletallet for energirenoveringer tæller hver opgave én gang, selv om den har flere af de seks branche-tags.


Malerne rykker frem i
et travlt kvartal

Tredje kvartal 2026 er det travleste tredje kvartal, vi har målt siden 2022. Der blev oprettet 18.976 opgaver – det er 24 procent flere end i samme kvartal sidste år og også en stigning fra 2. kvartal – dette på trods af at 3. kvartal ofte er præget af sommerferie i Danmark. Fremgangen gælder en bred vifte af opgavetyper, da 14 af de 15 største brancher gik frem år til år.

Malerfirmaerne skiller sig særligt ud. Med 1.058 opgaver og en vækst på 65 procent blev de kvartalets næstmest efterspurgte branche, kun overgået af VVS. Det er længe siden, vi har set så mange maleropgaver, og niveauet er nu tilbage omkring det, vi så i 2024. Malerfirmaerne var samtidig den mest efterspurgte branche i både Midtjylland og Nordjylland. I Nordjylland var det dog meget tæt, da malere, tømrere, VVS-installatører og tagentrepriser lå inden for få opgaver fra hinanden.

Mange boligejere har prioriteret energirenoveringerne mere end de plejer på dette tidspunkt af året. Der blev oprettet 1.164 opgaver med varmepumper, jordvarme, isolering, vinduer og døre. Det er 57 procent flere end året før. Særligt luft-vand-varmepumper tog et markant spring fra 29 til 153 opgaver, mens efterspørgslen efter vinduer og døre steg med henholdsvis 60 og 47 procent. Tallene peger på at flere boligejere prioriterer de løsninger, der har en positiv indvirkning på boligens indeklima og energiforbrug.

Kloakmestre var den eneste af de 15 største brancher, der gik tilbage, med et fald på 26 procent. Måske hænger det sammen med, at tredje kvartal var mindre vådt end året før. Særligt juli 2026 stod i kontrast til 2025, som var historisk våd og bød på mange skybrud.

På prissiden havde badeværelsesrenovering den største stigning og nåede en estimeret medianpris på 234.000 kroner. Tagentrepriser var fortsat den dyreste opgavetype med en estimeret medianpris på 324.000 kroner.

Maria Carlsen

Maria Carlsen
Kommunikationschef

mac@3byggetilbud.dk
26 74 06 36


placeholder

Metode og datagrundlag

Håndværkerindekset bygger på anonymiserede data fra alle opgaver oprettet på 3byggetilbud.dk, 3byggetilbud Match og tilknyttede portaler i perioden 1. juli – 30. september 2026. Tallene omfatter samtlige modtagne opgaver, både private og erhvervsmæssige, og uanset om opgaven senere blev gennemført eller annulleret. Tallene beskriver aktiviteten i det samlede datagrundlag.

Priser baseres på vores AI-prisestimater, som kombinerer historiske salgspriser, opgavebeskrivelse, omfang og geografisk placering. Vi rapporterer medianer og ekskluderer estimater med lavere konfidensgrad end 60%. Prisestimaterne beskriver sammensætningen af de opgaver, der oprettes, og er ikke fakturapriser.

Til kontekstualisering anvender vi eksterne datakilder. Den regionale opgavefordeling er normaliseret mod befolkningsandele fra Danmarks Statistik (FOLK1A, 1. juli 2026).

Sammenligninger sker mod samme kvartal året før (YoY) og forrige kvartal (QoQ), så både sæsonale og strukturelle effekter bliver synlige. Samletallet for energirenoveringer omfatter varmepumper (luft-luft og luft-vand), jordvarme, isolering, vinduer og døre. En opgave med flere af disse branche-tags tælles kun én gang i samletallet.

18.976

Opgaver i grundlaget

17.216

Opgaver med prisestimat

Q3 2026

1. juli – 30. september 2026

Se tallene bag rapporten

Her finder du datagrundlaget bag de interaktive grafer i Håndværkerindekset for 3. kvartal 2026.

Kvartalet i 5 tal

Her er, hvad boligejerne fik lavet i juli, august og september 2026.

NøgletalVærdiForklaring
Opgaver i Q3 202515.257Sammenligningsgrundlag for væksten på +24% i Q3 2026.
Formidlede opgaver18.976+1% vs. Q2 2026 og +24% vs. Q3 2025.
Dyreste typiske opgaveTagentrepriseMedianpris på 324.000 kr. ekskl. moms og 706 opgaver.
Mest efterspurgte brancheVVS1.162 opgaver · 6,1% af total.
Gennemsnitlig opgavepris123.000 kr.Ekskl. moms og baseret på prisestimater med høj konfidens.
Bred fremgang14 af 15af de største brancher ligger over Q3 2025

Hvilke håndværkere efterspørges mest?

Hver dag formidles hundredvis af opgaver mellem danske boligejere og håndværkere via 3byggetilbud.dk. Her kan du se, hvilke fag boligejerne efterspurgte mest i tredje kvartal, og hvordan efterspørgslen har udviklet sig sammenlignet med samme kvartal sidste år. VVS-installatører modtog flest opgaver, mens brolæggere havde den største procentvise fremgang. Kloakmestre var den eneste af de 15 største brancher, der gik tilbage.

PlaceringBrancheQ3 2026Q3 2025Udvikling
1VVS-installatører1.162816+42%
2Malerfirmaer1.058641+65%
3Tømrerfirmaer1.055684+54%
4El-installatører956688+39%
5Murerfirmaer908828+10%
6Tagentrepriser780588+33%
7Brolæggere550309+78%
8Vinduer453284+60%
9Gulvafslibning384381+1%
10Badeværelser377300+26%
11Anlægsgartnere302243+24%
12Facaderenovering289282+2%
13Døre284193+47%
14Totalentrepriser280192+46%
15Kloakmestre280378-26%

Største stigning: Brolæggere (+78%). Største fald: Kloakmestre (-26%). Sammenlignet med Q3 2025.

Note: Tagentrepriser, vinduer og døre er opgjort som selvstændige kategorier og indgår ikke i tømrertallet.

Tre opgavetyper med markant stor efterspørgsel

Tre opgavetyper skiller sig særligt ud i tredje kvartal. Efterspørgslen efter luft-vand-varmepumper er mere end femdoblet på et år, mens markant flere boligejere også efterspørger udskiftning af vinduer og døre. Fælles for de tre er, at de ofte indgår i en energirenovering og bidrager til et lavere energiforbrug.

OpgavetypeOpgaverVækst vs. Q3 2025Estimeret medianpris
Varmepumper (luft-vand)153+428%155.000 kr.
Vinduer453+60%74.000 kr.
Døre284+47%54.000 kr.

Varmepumper (luft-vand): Den markante vækst falder sammen med, at Varmepumpepuljen åbnede igen i juli med tilskud til boligejere, der skifter blandt andet olie- eller gasfyr ud. Samtidig kan usikkerhed om energipriserne have fået flere boligejere til at overveje at skifte varmekilde. Stigningen skal dog ses i lyset af, at antallet var meget lavt sidste år.

Vinduer: Fremgangen kan hænge sammen med, at flere boligejere gør huset klar til fyringssæsonen. Nye vinduer kan mindske træk og varmetab, men opgaverne kan også handle om slid, funktion og boligens udseende.

Døre: Døre følger noget af den samme udvikling som vinduer. En ny yderdør kan give mindre træk og bedre komfort, men udskiftningen kan også være begrundet i sikkerhed, slid eller ønsket om et nyt udtryk.

Sådan kom opgaverne ind

Selv om juli og august ofte er præget af ferie, holdt aktiviteten sig høj gennem hele tredje kvartal. Den travleste dag var mandag den 14. september med 348 nye opgaver. Generelt var mandag ugens travleste dag med 19 procent af alle opgaver.

MånedQ3 2026Q3 2025Udvikling
Juli5.0874.400+16%
August6.7145.454+23%
September7.1755.403+33%
NøgletalVærdiForklaring
Travleste dag i perioden14. septemberTravleste dag i kvartalet, en mandag med 348 nye opgaver
Opgaver indsendt i arbejdstiden46%af opgaverne oprettes på hverdage i arbejdstiden (8-16)
Travleste ugedag i periodenMandagUgens travleste dag, 19% af alle opgaver oprettes mandag
Opgaver indsendt efter fyraften26%oprettes om aftenen (18-24), renovering planlægges efter fyraften
DemografiAndelNote
Mænd59%Baseret på estimeret demografi fra Google Analytics for de besøgende, der faktisk oprettede en opgave, og hvor køn er tilgængeligt. Tallene er retningsgivende, ikke selvrapporterede.
Kvinder41%Baseret på estimeret demografi fra Google Analytics for de besøgende, der faktisk oprettede en opgave, og hvor køn er tilgængeligt. Tallene er retningsgivende, ikke selvrapporterede.

Hvordan fordeler efterspørgslen sig i landet?

Efterspørgslen efter håndværkere varierer på tværs af landet. Region Hovedstaden stod for 39 procent af kvartalets opgaver. VVS-installatører toppede i Hovedstaden og på Sjælland, tømrerfirmaer i Syddanmark og malerfirmaer i Midt- og Nordjylland.

RegionOpgaverAndel af opgaverAndel af befolkningenMest efterspurgte branche
Hovedstaden7.48639%32,3%VVS-installatører
Syddanmark3.67319%20,6%Tømrerfirmaer
Midtjylland3.46418%23,0%Malerfirmaer
Sjælland3.11616%14,2%VVS-installatører
Nordjylland1.2377%9,8%Malerfirmaer

Befolkningsandele: Danmarks Statistik, FOLK1A, 1. juli 2026.

Hvad koster det?

Prisestimaterne viser store forskelle på tværs af opgavetyperne. Badeværelsesrenovering havde den største prisstigning med 78 procent og nåede en estimeret medianpris på 234.000 kroner. Tagentrepriser var den dyreste opgavetype med en estimeret medianpris på 324.000 kroner.

Alle priser er medianer i DKK ekskl. moms, baseret på AI-genererede estimater med konfidens ≥ 60%. Medianer foretrækkes fremfor gennemsnit for at undgå at ekstreme projekter skævvrider billedet. Viste beløb er afrundet til nærmeste 500 kr; procentændringer beregnes fra de eksakte medianer.

KategoriQ3 2025Q2 2026Q3 2026Udvikling
El-installatører21.000 kr.18.500 kr.21.500 kr.+2%
VVS-installatører24.500 kr.17.000 kr.22.500 kr.-8%
Tømrerfirmaer73.500 kr.68.500 kr.72.000 kr.-2%
Malerfirmaer33.000 kr.41.500 kr.42.000 kr.+27%
Tagentrepriser257.000 kr.253.500 kr.324.000 kr.+26%
Badeværelsesrenovering131.500 kr.185.000 kr.234.000 kr.+78%
Gulvafslibning28.000 kr.25.000 kr.24.000 kr.-15%
Varmepumpe luft-luft41.000 kr.39.000 kr.31.000 kr.-24%
Varmepumpe luft-vand165.000 kr.145.000 kr.155.000 kr.-6%
Solcelleanlæg167.500 kr.167.500 kr.144.000 kr.-14%
Ladestander19.000 kr.16.000 kr.17.000 kr.-12%
Vinduesudskiftning73.000 kr.77.000 kr.74.000 kr.+1%
Anlægsgartnere28.000 kr.28.500 kr.38.500 kr.+38%
Murerfirmaer51.500 kr.65.000 kr.52.000 kr.+1%

Dyreste median: Tagentrepriser, 324.000 kr.. Største stigning: Badeværelsesrenovering, +78%. Største fald: Varmepumpe luft-luft, -24%. Ændringerne sammenlignes med Q3 2025.

Boligejerne gør klar til fyringssæsonen

Hvad driver den store efterspørgsel efter varmepumper, isolering, vinduer og døre i tredje kvartal?

Opgaver med varmepumper, jordvarme, isolering, vinduer og døre fylder mere i tredje kvartal. Tilsammen stod de seks kategorier for 1.164 opgaver mod 740 i samme kvartal sidste år. Det svarer til en stigning på 57 procent.

Den største fremgang ses inden for varmepumper og jordvarme, hvor antallet af opgaver steg fra 117 til 326. Særligt luft-vand-varmepumper skiller sig ud med 153 opgaver mod 29 året før – en stigning på 428 procent.

KategoriVolumenUdviklingKilde
Energirenoveringer (6 kategorier)1.164 opgaver+57%branche-tag
Varmepumper og jordvarme326 opgaver+179%branche-tag
Vinduer453 opgaver+60%branche-tag
Døre284 opgaver+47%branche-tag

Samletallet for energirenoveringer tæller hver opgave én gang, selv om den har flere af de seks branche-tags.

Malerne rykker frem i et travlt kvartal

Tredje kvartal 2026 er det travleste tredje kvartal, vi har målt siden 2022. Der blev oprettet 18.976 opgaver – det er 24 procent flere end i samme kvartal sidste år og også en stigning fra 2. kvartal – dette på trods af at 3. kvartal ofte er præget af sommerferie i Danmark. Fremgangen gælder en bred vifte af opgavetyper, da 14 af de 15 største brancher gik frem år til år.

Malerfirmaerne skiller sig særligt ud. Med 1.058 opgaver og en vækst på 65 procent blev de kvartalets næstmest efterspurgte branche, kun overgået af VVS. Det er længe siden, vi har set så mange maleropgaver, og niveauet er nu tilbage omkring det, vi så i 2024. Malerfirmaerne var samtidig den mest efterspurgte branche i både Midtjylland og Nordjylland. I Nordjylland var det dog meget tæt, da malere, tømrere, VVS-installatører og tagentrepriser lå inden for få opgaver fra hinanden.

Metode og datagrundlag

MetodepunktVærdiForklaring
Opgaver i grundlaget18.976Oprettede opgaver i perioden; se metodebeskrivelsen.
Med prisestimat17.216Opgaver med AI-prisestimat med konfidens på mindst 60%.
PeriodeQ3 20261. juli – 30. september 2026

Håndværkerindekset bygger på anonymiserede data fra alle opgaver oprettet på 3byggetilbud.dk, 3byggetilbud Match og tilknyttede portaler i perioden 1. juli – 30. september 2026. Tallene omfatter samtlige modtagne opgaver, både private og erhvervsmæssige, og uanset om opgaven senere blev gennemført eller annulleret. Tallene beskriver aktiviteten i det samlede datagrundlag.

Priser baseres på vores AI-prisestimater, som kombinerer historiske salgspriser, opgavebeskrivelse, omfang og geografisk placering. Vi rapporterer medianer og ekskluderer estimater med lavere konfidensgrad end 60%. Prisestimaterne beskriver sammensætningen af de opgaver, der oprettes, og er ikke fakturapriser.

Til kontekstualisering anvender vi eksterne datakilder. Den regionale opgavefordeling sammenholdes med befolkningsandele fra Danmarks Statistik (FOLK1A, 1. juli 2026).

Sammenligninger sker mod samme kvartal året før (YoY) og forrige kvartal (QoQ), så både sæsonale og strukturelle effekter bliver synlige. Samletallet for energi og klimaskærm omfatter varmepumper (luft-luft og luft-vand), jordvarme, isolering, vinduer og døre. En opgave med flere af disse branche-tags tælles kun én gang i samletallet.

Hent Håndværkerindekset som PDF

Download Håndværkerindekset 3. kvartal 2026 som PDF
og gem eller print den til senere brug.

placeholder

Abonnér på håndværkerindekset

Få besked direkte i din indbakke, næste gang håndværkerindekset udkommer.